2024. március idusán - válaszolva a felhívásunkra - nagyszerű önkéntes csapat gyűlt össze a Parkunkban. A kitűzött cél egyszerű volt, a meredek domboldalból egy 13 méter széles és 2 méter magas falat formálni, ami majd költőhelyet szolgáltat a fokozottan védett gyurgyalag pároknak.
Természetesen olyan területen, ahol az előzetes felmérésünk szerint nem voltak védett vagy ritka fajok.
A gyurgyalagok nagybakónaki költőhelyei az elmúlt években leromlottak, de madarak így is szép számmal érkeznek minden évben, ezért fontos, hogy számukra megfelelő, függőleges partfalakat hozzunk létre. A megvalósításhoz csak ásó, kapa, lapát, az izomerők megfelelő koordinálása és végtelen kitartás szükségeltetett. A munka már kora délelőtt elkezdődött, a résztvevőket jó hangulat jellemezte, közben természetvédelemmel kapcsolatos tapasztalatainkat osztottuk meg egymással.
Csapatmunka
Késő délután, az egész napos hajtástól kimerülve, por és verejték keverékétől piszkosan be kellett látnunk, hogy az irtózatos homoktömeg nyerte a mai csatát. Ha át akarjuk törni a domb kemény, homokkő védelmi vonalát, még mielőtt a madarak vonulása befejeződik, akkor gépi erőt kell segítségül hívnunk. Habár a kitűzött feladatot csak részben tudtuk elvégezni, mégis sikerként könyvelhetjük el az eseményt. Hiszen a nemes cél verbuvált egy kicsi, ám jól működő, hasonló értékrenddel rendelkező közösséget, melynek tagjai örömtelien emlékeznek vissza erre a napra.
Az önkéntes csapat
A projekt megmentője Gyuri bácsi volt, aki a markolójával elvégezte a munka hátralévő részét. Március végén elkészült a 13,5 méter széles és 2,1 méter magas fal. Így már csak a türelmetlen várakozás maradt.
Gépi segítség
Beköltözés előtt
A gyurgyalag későn, csak május első harmadában érkezik meg déli szállásáról. Vajon a fal megmarad egyszerű falnak? Vagy helyesen gondolkodtunk úgy, mint egy gyurgyalag, és költőhely lesz belőle. Az élőhely ideális, hiszen rengeteget dolgozunk azon, hogy a környező területeken táplálékban gazdag, diverz és zavartalan élőhelyeket biztosítsunk. Az összeállt, néhol kőkemény homok, melyben korábban megbicsaklott az ásónk, felerősítette a bennünk bujkáló kételyeket. Ebbe a falba hogy fognak 100-200 cm hosszú folyosót fúrni ezek a törékeny madarak?
Az új élőhely
A válaszra több mint egy hónapot kellett várni. Május közepén tett ellenőrzésünk során a falat ékesítő négy sötét nyílás, és a fejünk felett magasban csattogó „gyip-gyip” hangok jelezték, hogy minden korábbi erőfeszítésünk kifizetődött.
Az első fészkek