Pár fantasztikus fotó a nagybakónaki Déli-hegyi gesztenyésből: százéves fák, macskabagoly pár, állat- és növényvilág.
Pár fantasztikus fotó a nagybakónaki Déli-hegyi gesztenyésből: százéves fák, macskabagoly pár, állat- és növényvilág.
A gesztenye már a történelm előtti időkben elterjedt a kontinensen. A görögök is kedvelték és a rómaiak egyik fontos tápláléka volt. Úgy gondolták, hogy az ember számára ott vannak meg az optimális feltételek, ahol megél a gesztenye, ezért az egész Római Birodalom területén szakadatlanul telepítették.
Szeretjük a barátságos, szép rovarokat, bánnánk az eltűnésüket, mégis mély szakadék tátong az általunk szépnek tartott környezet és a beporzórovarok között, amelyek egészen más igénnyel bírnak a életterüket illetően.
A méhek családja rendkívül fajgazdag: világszerte 20- és 30000 közöttire tehető fajszámuk. Európában közel 2100 fajuk él, ebből Magyarországon kb. 700-ra tehető a mézelő méhen kívül előforduló vadméhek fajszáma.
Megnyílt az új webáruházunk, ahol őshonos vetőmagokat kínálunk eladásra. Mivel élőhelyek helyreállításával is foglalkozunk, nekünk is szükségünk lett volna vetőmagokra, és szembesültünk vele, hogy a magyar piacon nagyon nehéz őshonos fajokat találni, így a magokat nekünk kellett begyűjtenünk. Innen indult a webshopunk ötlete.
Az általunk kezelt gyepek életközösségét kíméletes természetvédelmi kaszálással védjük. 🌿🦎🦗🕷🐜🐞🐛🦋🐝 Most bemutatjuk, hogy ez hogyan valósítható meg a gyakorlatban. Érdemes otthon is kipróbálni!
A Nagybakónak Fő utcáján elhelyezett szenzor folyamatosan méri a szállópor-koncentrációt. A PM2.5 és PM10 értékeket az alábbi diagrammokon lehet követni. Vissza lehet nézni az elmúlt 24 óra, az elmúlt 7 nap és az elmúlt 1 év méréseit.
2020-ban folytattunk az intenzív erdőtelepítést 920 őshonos facsemete ültetésével, 2.100 tölgy makk és 63.400 őshonos cserjemag vetésével. Közben napelemrendszerünk 4.200 kWh napenergiát termelt, önkéntesekkel illegális hulladéklerakókat számoltunk fel, gyöngybagoly költőládát állítottunk, növényeket mentettünk és vállalkozásokat támogattunk ingyenes szoftvereinkkel.
Az 1970-es évekig a nagyvad állomány szabályozásának fő eszköze a vadászat volt, azóta azonban számos emberségesebb módszert fejlesztettek ki a vadlétszám csökkentésére és használják őket sikerrel szerte a világon. Ez a cikk egy összefoglaló a témában publikált kutatási eredményekről.
Két érdekes, védett tövényfajt: több pirítógyökeret és egy karéjos vesepáfrányt találtunk az utcánk hegyre vezető részén, az akácos út rézsűjén. Mindkét növény előfordul a Kőszikla-szurdok környezetében is, és mindkét növény védett, ezért semmiképpen ne ássuk ki és ne kaszáljuk le őket.
Létre kell hozni olyan helyeket, ahol minden természeti lény menedéket talál, mert talán ezek lesznek az utolsó helyek, ahol az emberi lélek megnyugvásra lel.
John Muir