Hazánkban egyetlen elterjedt borostyánfaj a közönséges borostyán, ezért nem meglepő, hogy nagyon fontos ökológiai szerepet tölt be az erdei életközösségben azzal, hogy egy különleges élőhelyet teremt a fák törzsén és ágain. A közhiedelemmel ellentétben nem okoz kárt a fában.
A borostyán jelenléte a fákon számtalan előnnyel jár [1]. A borostyán nem parazita növény, különálló gyökérrendszerrel rendelkezik a talajban, és szükség szerint felszívja saját tápanyagait és a vizet [3].
A borostyánból származó nektár, pollen és bogyók ősszel és télen a rovarok és a madarak elengedhetetlen élelmiszerforrásai. A bogyók magas zsírtartalmuk miatt rendkívül táplálóak a barátposzáta, az örvös galamb és a fekete rigó számára. A bogyók - ha tavaszig nem fogynak el - akkor fontos táplálékforrást jelentenek a fiatal madaraknak [1].
Kiváló tápláléknövény például a zengőlégyfélék, kecskedarázs, bengeboglárka, szürkés apróaraszoló, zöld csipkésbagoly, fecskefarkú araszoló számára [3]. A borostyán ágai és levelei menedéket, fészkelőhelyeket is biztosítanak a madaraknak [1], de a hüllők, a denevérek és más kisebb emlősök számára is védelmet nyújt [3].
A borostyán alkalmas a tűzveszély csökkentésére is a száraz területeken, mivel magas a víztartalma és lassan ég [2].
Források:
[1] Kew plant profiles: Hedera helix (common ivy)
[2] Botanical Briefs, 2009 Július
[3] The Woodland Trust - Ivy (Hedera helix)
[4] Ivy Plant Care – The Complete Guide
Szerző: Hepp Katalin