Nagybakónak község 2020 decemberében három gyöngybagoly oszlopládával lett gazdagabb. Déli-hegyen és a források völgyében az arra járók megcsodálhatják a ritka gyöngybaglyok számára felállított költőládákat.
Nagybakónak község 2020 decemberében három gyöngybagoly oszlopládával lett gazdagabb. Déli-hegyen és a források völgyében az arra járók megcsodálhatják a ritka gyöngybaglyok számára felállított költőládákat.
"A zord tölgyek sárguló levelei komoran hulltak alá, amíg a szél fel nem kapta és arrébb nem vitte őket. A nemes gesztenyék rozsdásan, a távoli fenyők viszont hol ezüstösen, hol méregzölden csillantak meg, ha a nap rájuk vetette fényét."
Nagybakónak több helyileg ritka növényfaját sikerült kimentenünk egy útépítésről. A munkálatok során sajnos megsemmisült Nagybakónak egyik utolsó olyan élőhelye, amelyen pl. az ágas homokliliom és az erdei peremizs éltek, de az utolsó pillanatban sikerült áttelepítenünk őket több más fajjal együtt biztonságos helyekre, ahol tovább gazdagíthatják a helyi növényvilágot.
Ne bántsd a fát, hisz ő is érez,
Szép gyöngén nyúlj a leveléhez.
Ágát ne törd, lombját ne tépjed,
Hadd annak, ami, épnek, szépnek.
Szeresd a fát!
Hazánkban egyetlen elterjedt borostyánfaj a közönséges borostyán, ezért nem meglepő, hogy nagyon fontos ökológiai szerepet tölt be az erdei életközösségben azzal, hogy egy különleges élőhelyet teremt a fák törzsén és ágain. A közhiedelemmel ellentétben nem okoz kárt a fában.
A tüzifatermelők és méhészek által kedvelt akác okozta komoly ökológiai károkról nem lehet hallani a médiában. Ezzel szemben a média rendszeresen tele van az egyoldalú és hamis érvekre alapozott kampánnyal az akác védelmére.
Nem erdő, melynek nincs dala, virága,
Mit tavasz nem díszíthet.
A komor fenyves, váltig zöldben állva,
Nem más csak néma díszlet.
Nem suttog a lomb, ág nem hajlik ágra,
A fák élnek maguknak,
Mint emberek közt zordon nagyravágyók
S borongó életuntak.
2018. novemberben családi segítséggel lecseréltük a cég gazdasági épületének tetejét. A régi, 25 éves, kátránypapír borítású tető eldeformálódott és rendszeresen beázott, ezért szükség volt a felújításra.
Az éghajlatváltozásra a legtöbb esetben mint helyi szinten befolyásolhatatlan globális problémára gondolnak. Ezzel szemben számos olyan tényező létezik, amely Magyarország éghajlatát helyi léptékben is képes módosítani.
A 2019-es év egyik talán legnagyobb eredménye az erdőtelepítés és a fajbetelepítés volt. 2,8 hektár erdőt telepítettünk, közel 11 ezer növényt ültettünk parkjainkba, összesen 22 fajt. Három témában végeztünk kutatást és legalább 500 magyar vállalkozásnak nyújtottunk ingyenes ügyviteli szoftvereket.
November végén parkunk bükk és vadkörte csemetéket kapott egy lelkes támogatónktól, és beültettük velük a szurdokvölgyet. Nagybakónak neve bizonyos források szerint a bükk szláv nevéből (bukev) ered, ami arra utal, hogy régen kiterjedt bükkösök voltak a falu környékén. Az éghajlatváltozás miatt azonban mára kevesebb olyan hely maradt Zalában, ahol a bükk hosszú távon is megél. Ilyen helyek lehetnek a szurdokvölgyek.
Az odvas fák idő előtti kivágása miatt a denevérek természetes körülmények között alig találnak menedéket, ezért van szükség a mesterséges odúk kihelyezésére. Az első odúnkat amerikai tervek alapján Pőcze László készítette és Pőcze Dániel látta el dekorációval, illetve segített a kihelyezésében. Az odú kivitelezése előtt az MME denevérekkel foglalkozó szakemberét kértük meg, hogy ellenőrizze a terveket.
Tavaly elkezdtük Nagybakónak zártkerti területein talált illegális hulladéklerakók felszámolását. Idén folytattuk a munkát: a parkunkkal szomszédos területen mintegy 500 négyzetméteren, az erdőben volt elszórva a hulladék, amelyet fél nap alatt sikerült maradéktalanul összegyűjteni és szelektálni.
A csuszka remek példáját mutatja az eszközhasználatnak és az intelligencia megnyilvánulásának: ügyesen épít, raktároz és magot tör. Fenyőfára helyezett B típusú madárodúnkba is beköltözött, majd heteken át tapasztotta sárral kívül-belül, amíg számára komfortossá nem vált.
A 2018-as év bővelkedett eredményekben és sikerekben. Összesen 14 őshonos fajt, valamint több száz facsemetét és cserjét telepítettünk a parkunkba, számos védett fajt találtunk, eredményesen szorítottuk vissza az akácot. Megépíttettük az első naperőművünket, izgalmas irodalomkutatást végeztünk, továbbfejlesztettük szoftvertermékeinket, és még számos területen értünk el eredményt.
A nagyméretű fákat már ősidők óta csodálja az ember. Régen istenként vagy szentként tekintettek rájuk, áldozatokat mutattak be előttük. Gyakran váltak a közösségi élet központi részévé. Mesék, mondák történetek fűződtek hozzájuk. A hatalmas fákat ma is megcsodáljuk, sokan zarándokolnak el megnézni őket. De nemcsak esztétikai jelentőségük van!
Veszélyes, azbesztgyanús hulladékot távolítottunk el parkunkból. A terület előző tulajdonosa építkezési törmeléket helyezett el, ami - mint kiderült - azbesztpala törmeléket, kőzetgyapotszerű és azbesztvakolatra emlékeztető anyagokat, vegyszeres fiolákat tartalmazott.
Cégünk elhatározta, hogy feltérképezi és felszámolja a nagybakónaki illegális hulladéklerakókat. Egyedül azonban nem tudjuk előteremteni ennek a döbbenetes mennyiségű hulladéknak az összegyűjtéséhez és elszállításához szükséges hatalmas összeget, ezért kérjük, hogy aki anyagilag hozzá tud járulni az akciónkhoz, támogasson minket akár egy kisebb összeggel is.
Teljes sikerrel zárult az első önkéntes hétvégénk, amit 2019. szeptember 20-21 között rendeztünk meg parkunkban! Mind a 220 betonoszlopot sikerült kiásni! Köszönet annak a 11 önkéntesnek és a profi munkagépesnek, Kovács Tamásnak, akik fáradhatatlanul dolgoztak az oszlopok kiemelésén és a tereprendezésen, így segítve természetvédelmi szervezetünk munkáját! Pénteken és szombaton egyaránt 10-en voltunk.
2018. novemberében úgy döntöttünk, hogy szeretnénk megajándékozni a megyei kórházak gyermekosztályait. Mivel sok olyan gyermek van, aki hosszabb időt tölt kórházi körülmények között, arra gondoltunk, hogy egy kis mesével lepjük meg őket. Egyúttal helyi vállalkozást is szerettünk volna támogatni, ezért esett a választásunk Skolik Ágnes liszói szerző alkotásaira.